Technology florbal Mladá Boleslav

Momenty roku 2017 očima GM Tomáše Pacáka

 
 

28. prosince 2017, Redakce

Ještě pár posledních dnů a rok 2017 bude pryč. Jaký byl pro Technology Florbal Mladá Boleslav? “Kdybych měl jednou větou říct, čím byl rok 2017 výjimečný, tak určitě tím, jak hrozně moc se zkvalitnilo naše fungování,” říká generální manažer klubu Tomáš Pacák. V závěrečném hodnocení roku 2017 zmiňuje všechny důležité momenty uplynulých dvanácti měsíců.

NEJvětší událost

"Vše, co děláme, výrazně směřuje k elitnímu sportu a největší událostí  byla naše účast v Superfinále 2017. Myslím, že jsme k němu celou sezonu 2016/2017 mířili. Opravdu dobře jsme prošli základní částí, měli jsme fakt silný tým, dařilo se nám gradovat formu v průběhu sezony. Play-off začalo tak, jak je v našem pojetí už celkem pravidlem - povinným čtvrtfinále a výhrou 4:0, ačkoliv soupeř měl jeden, jeden a půl zápasu šanci s námi nějak hrát.

Zvládli jsme to a šli do těžkého semifinále proti mladému, dravému Tatranu. Emocionálně to z mého pohledu bylo až překvapivě vyhrocené. Mladí hráči soupeře našim starším hráčům nevybíravě nadávali, provokovali je, včetně frustračních faulů na konci zápasů. Od tak mladého týmu bych čekal o něco pokornější přístup k soupeřům, kteří jsou i o 15 let starší než oni. Play-off je play-off, ale tohle pro mě byla novinka.

Po lehké komplikaci jsme semifinálovou sérii zvládli. Nebudu tvrdit, že to bylo s přehledem, ale celou dobu jsme ji měli ve vlastních rukou, nedostali jsme se do žádného průšvihu, že bychom se museli vyhrabávat z krize. Myslím si, že dvě venkovní prohry nám i pomohly směrem k Superfinále.

Měli jsme za sebou superfinálovou zkušenost z roku 2015, kdy to byla totální divočina, ovlivněná mnoha zraněními, obraty, vyrovnáním v závěru a nájezdovým vrcholem. Byla to absolutní emocionální bomba. Skončilo to a člověk nevěděl, co má vlastně cítit. Ale radost to pochopitelně - vzhledem k výsledku nájezdů - nebyla.

Letošní Superfinále bylo jiné. Zápas plynul daleko pomaleji, góly byly vzácné. Měli jsme v první třetině spoustu šancí, ale využili jsme jen jednu. Chodov si na své příležitosti umí počkat, gól dal taky a za stavu 1:1 jen bránil a čekal na chybu. Cítil jsem z našeho týmu velké nápětí, protože góly nepadaly a trochu jsme se tomu přizpůsobili. Bylo to o tom, kdo dá další gól a k naší smůle ho vstřelil Chodov. Dal jich celkově víc, zaslouženě se stal mistrem a my byli smutní."

NEJtřpytivější výhra

"Potřetí z posledních čtyř let jsme vyhráli Pohár České pojišťovny, druhou největší florbalovou trofej v Česku. Bereme ji vážně - a myslím, že podobně už ji vnímá většina klubů, protože v Česku není tolik florbalových příležitostí hrát o velkou trofej, s historií, prestiží a v přímém televizním přenosu.

Triumf ve Zlíně nám přinesl radost - třeba i proto, že šlo o první velkou trofej trenéra Honzy Pazdery. O rok dříve se nám nepodařilo vyhrát ani pohár, ani ligu, takže jsem cítil, že to byla úleva i pro něj.

Také v momentálně rozehraném pohárovém ročníku jsme postoupili do semifinále, které nás čeká hned na začátku roku 2018. Opět si půjdeme pro to, aby pohár zůstal u nás v Boleslavi."

NEJúspěšnější série

"Všichni víme, že za rekord, který jsme získali, si nic nekoupíme, ale i tak to bylo moc hezké. Válcovali jsme základní část 2016/2017, lidé nejen v Boleslavi to vnímali, šňůru jsme chtěli natáhnout co nejdál a nakonec se nám povedlo projít základní částí tak, že jsme ze žádného zápasu neodešli bez bodu. Ztratili jsme jen tři, což se těžko někomu bude překonávat."

NEJvýznamnější sportovní novinka

"Bohemia Trophy. Velký projekt, který v roce 2017 vyplynul ze spolupráce se Spartou a IBK Dalen. Těžiště toho, aby turnaj proběhl, leželo v Mladé Boleslavi. Ať už proto, že turnaj se z většinové části odehrál v našem městě, ale i z pohledu komunikace s týmy, finančního zabezpečení a organizačního úsilí. Bylo toho hodně, ale zvládli jsme to dobře.

Výsledek byl skvělý, přišlo hodně lidí a mohli jsme jim udělat radost, protože ve velké konkurenci špičkových týmů jsme pohár zvedli nad hlavu. Těšíme se na další ročník, na kterém pracujeme a který - věřím - bude ještě lepší."

NEJdelší výjezdy

"Boleslavské týmy tradičně vyrazily do Švédska - nejprve superligový tým, který se účastnil Umeå Scandic Cupu. Byl to pro nás úspěšný turnaj, na kterém jsme vyhráli zápasy, které jsme vyhrát měli. V bitvách se švédskými superligovými kluby nebo s mistrem Finska jsme tahali za kratší konec, prohráli jsme, ale byla to přínosná zkušenost, která nás posunula. Proto do Švédska létáme.

Na Umeå Floorball Festival letos děti poprvé cestovaly leteckým speciálem, aniž by to zvedlo finanční náklady rodičům. Děti měly krásný zážitek na hezkém turnaji s pestrým programem včetně návštěvy tamního superligového zápasu. Společně s trenéry jsme do Umeå vyslali jako spojku i Milana Tomašíka, který ve městě tři roky žil, dokonale zná prostředí a dětem i trenérům byl se vším k ruce. Vše proběhlo bezproblémově, navíc s hezkým sportovním výsledkem pro některé kategorie.

Ve Švédsku došlo i na radost Jakuba Bíny a Filipa Zakonova. Bylo fajn, že jsem se v květnu mohl osobně potěšit tím, jak naši kluci zabojovali na mistrovství světa juniorů. V této věkové kategorii nejsou karty rozdané tak jasně jako mezi dospělými, takže není tak daleko od velkého úspěchu.

Kluci prohráli jen v semifinále se Švédskem, bylo příjemné vidět radost našich kluků z bronzu, Jakub i Filip byli pro tým prospěšní. Hráči našeho klubu historicky příliš medailí na mistrovství světa neposbírali, takže se oba zařadili mezi pár jednotlivců, kterým se povedlo pro Boleslav přivézt medaili ze světového šampionátu."

NEJzásadnější změny uvnitř klubu

"I když stále chceme víc a stále jsme lehce nespokojení, děláme velké kroky kupředu v naší organizaci. Kdybych měl jednou větou říct, čím byl rok 2017 výjimečný, tak určitě tím, jak hrozně moc se zkvalitnilo naše fungování. I s přispěním unijního projektu manažerů klubů se nám podařilo vytvořit další plnoúvazkovou pozici v klubu, kterou obsadil Jan Pazdera.

Při řešení úkolů můžeme jít mnohem hlouběji, daleko lépe plánovat a být připraveni na okamžiky, které jsou klíčové v naší činnosti. A samozřejmě nám to otevírá oči v některých dalších souvislostech. Zvedla se organizace našich mládežnických turnajů, všech klubových akcí od letních kempů, soustředění, cest do Švédska až po vánoční události. Každou akci jsme schopni projektově zorganizovat pro naše členy a vždy se snažíme, aby to bylo za únosných podmínek a aby z toho měli dobrý pocit naši členové, rodiče dětí i my.

Těší mě, že díky spolupráci s městem mohou naše děti v rámci tréninku využívat Městský krytý bazén. Zpestřovat tréninkový program nám umožňuje také dobudovaný sportovní areál u 5. ZŠ Mladá Boleslav.

Držíme si pracovitou, pokornou atmosféru. Uvědomujeme si, že nic nepřijde samo, každou radost si musíme odpracovat a zasloužit. Ve své funkci působím devátým rokem a cítím, že práce, úsilí a stresu vynakládáme čím dál víc. Není nás v klubu mnoho, nejsme žádní "lážo plážo pohodáři" a cíle, které si sami stanovujeme, je často hodně náročné splnit. Nebýt zasloužených úspěchů a pokroku boleslavského florbalu, bylo by opravdu hodně těžké udržet si podobné nadšení, chuť a ambice.

Abychom takhle mohli fungovat, je také důležité, že s námi žijí florbalový příběh naši partneři a podporovatelé. Snažíme se jim dělat radost a pracovat co nejlépe, aby na nás mohli být pyšní. Děkujeme jim za podporu, budeme makat dál."

NEJnavštěvovanější zápas v Boleslavi

"Už druhým rokem je to zápas pro školáky - hezký moment, který nás těší. Školy se k nám vracejí, dětem jsme schopni představit náš sport v té nejlepší podobě a ve vhodný okamžik sezony z pohledu náborů.

Organizace našich domácích zápasů není jednoduchá, protože hala není naše, byť se v ní dějí úpravy tak, aby se v hale daly moderně uspořádat elitní sportovní události. Za to jsme vděční, ale i tak nás příprava utkání stojí hodně práce - celé aranžmá v hale musíme postavit a po zápase zase zbourat. Snažíme se dělat to nejlepší pro fanoušky, VIP hosty i pro sportovce samotné. To, že lidé pak přijdou a v hale je dobrá atmosféra, je pro nás zásadní zpětná vazba. Zápas pro školáky je z tohoto pohledu mimořádným zdrojem energie - což platí obecně o návštěvnosti našich domácích utkání. Fanoušci nechodí jen na TOP zápasy, ale na všechny. V dlouhodobém průměru se pohybujeme nad pětistovkou, což je skvělé. 

Povedl se nám také výjezdní superligový zápas v Teplicích. Vydařila se spolupráce se schopnými lidmi z Teplic, kteří zařídili vše, na čem jsme se dohodli.

Celkově jsme sezonu rozjeli výsledkově solidně - měli jsme jeden až dva výpadky, které mě mrzí z pohledu vyrovnanosti soutěže. Není to o tom, že nesmíme nikdy prohrát, ale o tom, že výsledek v Otrokovicích byl zapříčiněný opravdu špatným výkonem, což se mi nelíbilo. Doufám, že jsme se z toho poučili a nebude nás to mrzet na konci základní části při počítání bodů."

NEJlepší místo pro fanoušky i florbalisty

"Velkou radostí je také otevření fanouškovského obchodu. V Made in Bolka Shopu jsme schopni našim členům i fanouškům kvalitně odprezentovat a nabídnout sortiment Salming, Mizuno, Amix Nutrition a Gatorade, další partnerské značky, a také kolekci Made in Bolka. Nejde jen o přínos pro fanoušky a naše členy, ale samozřejmě také o posun uvnitř klubu.

Je pro mě obrovskou úlevou, že jsme se domluvili, že celou tutou agendu nově zajišťuje Petr Novotný. Made in Bolka Shop jsme otevřeli v listopadu, hodně jsme toho vyladili, těším se, že tenhle projekt budeme dál zlepšovat a bude dobře sloužit potřebám našich členů i klubu."

NEJnovější posily

"Příchody nových hráčů, to jsou vždy velké momenty. Na "přestupovém" trhu nebýváme zase tak aktivní. Většinou přicházejí jeden, dva, maximálně tři noví hráči do týmu, který budujeme dlouhodobě. Letos nás posílili Honza Řehoř a Milan Tomašík, velká jména. Oba ukazují, že nám pomůžou a budou nám dlouhodobě pomáhat. Není to jen o tom, že to jsou dobří hráči, ale také to jsou dobří kluci a dobře do týmu zapadli. Jsem vážně rád, že tu jsou a udělali nás lepšími."

Přání do roku 2018

"Přeji si, abychom i nadále byli úspěšní, aby nás boleslavský florbal dál naplňoval a bavil, aby se nám vyhýbaly zdravotní problémy a především co nejdřív opustily našeho prezidenta Pepu Volfa. Já i spousta dalších lidí z klubu na něj myslíme a přejeme si, aby byl co nejdřív zdravý a abychom především jemu v dubnu udělali radost.”

Tomáš Pacák, generální manažer Technology Florbal Mladá Boleslav

Facebook

mladá boleslavskodaško energoStředočeský krajVolf Staciv

Hlavní partner