Technology florbal Mladá Boleslav

”Malý Stockholm”, město vysokých bříz. Boleslav letí do Umea

 
 

2. září 2015, Redakce

Občas se mu přezdívá “Malý Stockholm” - kvůli své rozloze a rozkvětu, jaký město Umea za posledních čtyřicet let udělalo. Studenti ho milují, ročně se jich tu na dvou univerzitách vzdělává přes třicet tisíc. A s diplomem mohou shánět práci třeba v automobilce Volvo, jejíž obrovský areál k městu přiléhá. To je Umea, cíl výpravy Technology Florbal Mladá Boleslav na cestě do Švédska.

Lehce přes 1 000 kilometrů vzdušnou čarou z Prahy do Stockholmu, pak ještě zbývající třetina cesty (zhruba 500 kilometrů) vnitrostátní leteckou linkou ze Stockholmu do Umea.

Extraligový tým Technology Florbal Mladá Boleslav se poprvé ve své historii chystá na výpravu do Švédska. Odlétá ve středu.

Do země, jehož obyvatelstvo se koncentruje převážně na jih Skandinávského poloostrova.

Mladá Boleslav ale zamíří o něco dál. Až k pobřeží Botnického zálivu, který k městu přiléhá. K ústí řeky Ume. A “jen” 400 kilometrů jižně od polárního kruhu.

Vlastně je trochu zázrak, že v Umea dnes žije přes 100 tisíc obyvatel. V roce 1888 město zažilo katastrofu, při požáru východní části Umea přišly o domov dvě třetiny místních.

Lokalitě ohromně pomohlo, když byla v roce 1965 založena Umeská univerzita. Později k ní ve města přibyla i pobočka Švédské univerzity zemědělských věd, která má svá centra po celé zemi.

Pro Švédsko příznačná zeleň není výjimkou ani v Umea. Ulice lemují vysoké břízy, přímo ve městě se dá odpočívat v útulných lesících.

Loni byla Umea Evropským hlavním městem kultury, prim hraje ve městě i sport.

Mezinárodní turnaj Umea Scandic Cup, který pořádá místní klub IBK Dalen, si za pár let své existence získal silnou prestiž.

Letos poprvé s mladoboleslavskou účastí…

Sledujte on-line výpravu Technology Florbal Mladá Boleslav! Ze Švédska budeme přinášet původní zpravodajství včetně videí na klubovém webu, Facebooku i Instagramu!

Facebook

mladá boleslavskodaško energoStředočeský krajVolf Staciv

Hlavní partner