Gruber: Dejte nám čas. Výkony budou gradovat
16. listopad 2021

Gruber: Dejte nám čas. Výkony budou gradovat

Hádali byste, že Jakub Gruber už nastupuje za Bolku šestou sezonu? Pravák z boleslavské obrany je ztělesněním doby, která tak rychle, někdy až zběsile pádí. A mimochodem, jeho premiérový světový šampionát v Helsinkách začíná už 1. prosince.

Co to s vámi dělá?

Splnil se mi sen. Posledních osm až devět let jsem většinou měl příležitost dosáhnout na reprezentaci. Nejdřív tu juniorskou, pak tu seniorskou. Někdy šance byla větší, někdy menší. A teď  je tu mistrovství světa dospělých. 

Vaše první. 

Podvědomě jsem cítil, že letos je moje šance oproti předchozím reprezentačním cyklům největší. I tak jsem byl nervózní. Kladl jsem si otázku: Co když to nevyjde? Už v roce 2018 mi nominace utekla těsně. Vzpomněl jsem si ale na to, co mi tenkrát řekl Petri Kettunen: “Ve Finsku určitě budeš!”

V klubu pravidelně nastupujete v obraně, v reprezentaci spíš v útoku. Není to problém?

Bavíme se o tom s trenérem v reprezentaci i v Boleslavi. Pro mě to přehození není tak náročné. Ba naopak, vítám to. Znám obě role, a když jsem v reprezentaci v útoku, vycítím, co potřebuje hráč pode mnou. Vlastně je to pro mě určitá výhoda. 

Jste využitelný na více postech. 

Mám pocit, že florbal k tomu obecně spěje. Hledají se univerzálnější typy hráčů. Považuju to za jednu z výhod, která mohla přispět k tomu, že jsem teď v závěrečné nominaci. 

Zkuste pro laika popsat, co obnáší podstoupit celý reprezentační cyklus. Kolik je to času? 

Stačí se ohlédnout, co všechno jsme absolvovali od konce ligové sezony v půlce června. Červenec začínal přátelskými zápasy na Slovensku, měli jsme čtyřdenní soustředění v Praze, v srpnu další v Kladně, v září jsme byli na Polish Open a v říjnu na Euro Floorball Tour v Plzni. Po té dlouhé boleslavské sezoně to nebylo nic jednoduchého. 

Pociťujete to na sobě?

Pociťoval jsem to hlavně během léta, když už současně běžela příprava v klubu. Bylo to náročné. Teď alespoň člověk vidí světlo na konci tunelu v tom, že se dostal do finální nominace a zažije mistrovství světa. Všichni se těšíme a maximálně se připravujeme, abychom podali maximální výkon. 

Na co klade důraz reprezentační kouč Petri Kettunen? Jaké jsou jeho priority? 

Je známé, že hodně apeluje na fyzickou připravenost hráčů a s tím vše související. Ve hře je pro něj klíčové, abychom tělem zvládali souboje o balonek, nedělali jsme chyby, zejména ve středním pásmu, kde to bývá na reprezentační úrovni naprosto smrtící. 

Tým pro šampionát 2021 je výrazně jiný než před třemi lety. Jaká je v něm atmosféra? 

Skvělá. Částečně jsem zažil obě éry a musím říct, že za velké plus považuju to, že kostra týmu se po té obměně před víc než dvěma lety skoro neměnila. Měli jsme čas se poznat po florbalové stránce i po té lidské. To vám pomůže k dobré atmosféře. Navíc proher bylo minimum, to nám taky pomohlo. 

Kolem vás bude v týmu mnoho juniorských mistrů světa z let 2019 i 2021. Považujete se v tomto směru za jednoho z těch zkušenějších? 

Když to vezmu přímo z pohledu zkušeností s mistrovstvím světa, tak určitě ne. Já mám za sebou jedno mezi juniory, takže jsem na tom podobně jako kluci, kteří teď tuhle kategorii opustili a oni jsou navíc mistři. Ale když si vezmu jméno po jménu, vím, že patřím do skupinky hráčů, co působí v nároďáku delší čas. 

Na Polish Open jste porazili Švýcarsko, v Plzni pak Švédsko i Finsko. Nabíjí vás to pozitivní energií? 

Jsem v tom dost opatrný. Nechci shazovat naše výkony v posledních zápasech, protože si myslím, že jsme hráli nadstandardně, vycházeli jsme z dobré obrany. Ale stále jsou to jen závěrečné turnaje před mistrovstvím světa a naši konkurenti na nich nechtěli odkrýt všechny karty. V každém týmu nehrály tři čtyři opory. Proto beru výsledky trochu s rezervou. Ano, vezmeme si pozitivní věci z našich posledních výkonů, ale na mistrovství světa budeme muset přidat ještě něco navíc, abychom to mohli zopakovat. 

Co říkáte na průběh boleslavské sezony? 

My kluci, kteří tu působíme delší čas, zažíváme nestandardní věci v tom, že jsme teď prohráli dva soutěžní zápasy za sebou. To se nám hrozně dlouho nestalo. Moc dobře ale víme, že třetina týmu je nová, skládají se nové vazby, musí si to sednout. Kluci, kteří přišli, jsou mladíci, byli úspěšní v juniorské kategorii a my tomu teď musíme dát čas. Cítím, že tohle pro nás bude jedna z těch náročnějších sezon, ale věřím, že výkony budou gradovat s blížícím se play-off a především v něm. 

Jste také hlavním trenérem mladších žáků. Jak se vaší kategorii daří? 

My jsme především rádi, že můžeme trénovat a hrát zápasy, poměřovat se s ostatními týmy. Máme teď početnou základnu a hodně kluků, kteří chtějí sportovat, chtějí hrát florbal, chtějí se zlepšovat. Trénování mám rád, jsem šťastný, když vidím, že kluci na sobě chtějí pracovat a na turnajích se to pak pozitivně projevuje.