Trenéři hodnotí úspěšný Salming Cup 2023
29. srpna 2023

Trenéři hodnotí úspěšný Salming Cup 2023

V pěti kategoriích se představily mládežnické týmy Předvýběr.CZ Florbal Mladá Boleslav na mezinárodním turnaji Salming Cup 2023 v Praze. Jak výsledky a výkony hodnotí trenéři jednotlivých týmů?

Elévové (Kategorie Kids 3+1 U11) - 1. místo

Trenér Tadeáš Chroust: „Osobně jsem se na turnaj těšil. Věřil jsem, že můžeme zahrát dobrý turnaj a udělat hezký výsledek. Už v základní skupině kluci ukázali, že během předchozí sezony udělali velký kus práce a umí hrát hezký florbal. Kluci si vytvářeli plno brankových příležitostí a měli chuť dávat góly, což se dařilo. 

Velmi těžký zápas nás čekal v semifinále, kde kluci museli prokázat i silnou mentální odolnost. V poslední půl minutě během sedmi vteřin jsme ztratili náskok dvou golů, abychom následně dvě branky vstřelili a postoupili do finále. Tam si kluci šli za vítězstvím a přesvědčivě jsme vyhráli. 

Všechny kluky musím pochválit za přístup a nasazení během celého turnaje. Těšilo mě, že jsme celý turnaj odehráli v duchu fair play bez negativních reakcí na soupeře či rozhodčí. Díky tomu jsme se soustředili pouze na florbal a bylo to vidět. Věřím, že kluci si udrží takové nadšení i do celé sezony a budou se chtít i nadále zlepšovat a uděláme spolu další hezké výsledky. Děkuji rodičům za podporu.“

Mladší žáci (Kategorie Next Generation U13) -  3. místo

Trenér Roman Balcar: „S umístěním na turnaji jsem spokojený. Tým, který na Salming Cupu hrál, ukázal sílu a bojovnost,  zejména ve čtvrtfinále proti Black Angels a v utkání o 3. místo s Karlovými Vary. Zažili jsme vítězství i porážky, ale s každým dalším utkáním jsme se jako tým zlepšovali a velmi jsme si přáli zahrát si finále. 

V klíčovém utkání se Spartou se však ukázalo, že na tento moment ještě nejsme připraveni. Tým nakonec dokázal najít společnou řeč v tom, jak by hra měla vypadat, jak využít své silné stránky, jak si vzájemně pomáhat a souboj o medaili jsme ovládli bez obdržené branky. 

Děkuji Mírovi Fořtovi za skvělou trenérskou práci a podporu, klukům za předvedený výkon a super oslavu po medailovém ceremoniálu a rodičům za podporu v hledišti i mimo něj. Těším se na další společné akce a příští rok pojedeme na Salming Cup bojovat o zlato.“

Starší žáci (Kategorie Youngstars U15) - finále B

Trenér Robert Šmol: „ILetos se nám podařilo vytvořit velmi zajímavou sestavu, kdy máme jak zkušené hráče (Bekešský, Vaněk, M. Bouška, Michalovec, Blohon a další) tak i nové talentované posily z mladších žáků (Franek, Suchý, J. Bouška, Bucek a další).  Jeli jsme téměř celý turnaj na plné tři lajny, v bráně nás skvělými zákroky podrželi jak Tim Menke, tak Matěj Kocián.

Před turnajem jsme si řekli, že mezi základní principy, co chceme sledovat, je komunikace hráčů, respekt k soupeři a kompaktní hra s důrazem na napadání čepelí.

Nejprve jsme se utkali s Karlovými Vary, trápilo nás neproměnování šancí a také se nám minutu před koncem nepodařilo udržet náskok a remizovali jsme 5:5. Následně jsme po pěkném zápase přetlačili Kladno 3:2 a čekal nás poslední zápas ve skupině se skvěle hrajícím Tatranem. Tento zápas bych označil jako naše maximum, dosáhli jsme na remízu 4:4 a splnili jsme v něm všechna očekávání včetně nasazení do hry.

Vstup do osmifinále se nám bohužel nepodařil, opět jsme ztratili vedení v posledních vteřinách zápasu a nakonec jsme propadli do spodního pavouka po prohře na nájezdy. Salming Cup je zajímavý tím, že i po jedné prohře v play off padáte do spodní části a hrajete dále. Nejprve jsme přehráli Znojmo 4:2 a následně i Partizánské 3:2 (vyrovnávací branku zařídil svou první trefou na větších turnajích Filip Šmol, udělal nám radost :) ). 

Jediný zápas, který nám vysloveně nevyšel, bylo finále pavouka B, kde nám naši první prohru v základním hracím čase vrátili borci z Kladna. Z týmu mám radost a citím, že pokud budeme na sobě dále makat, tak by tento rok mohl být pro starší žáky velmi úspěšným.“

Dorostenci (Kategorie Challenge U17) - 4. místo

Trenér Petr Novotný: „Měli jsme několik herních prvků, na které jsem se v turnaji zaměřili. Jsem rád, že výkon se každým utkáním zlepšoval. Velmi pozitivně vnímám i velké herní vytížení každého hráče, celý turnaj jsme odehráli na dvě formace. Kluci se museli dotýkat svých fyzických limitů v každém utkání. Výsledkově nás mohou mrzet nezvládnuté nájezdy v semifinále. Tam jsme sebevědomí neprokázali. Jinak klukům musím poděkovat za lekci, protože i pro mě osobně to byla velmi cenná zkušenost.“

Junioři (Kategorie Junior U19) - finále B

Trenér Tomáš Feigl: „Turnaj byl pro nás přípravou před nadcházející kvalifikací CE juniorské ligy. Ukázal nám nedostatky ve hře, na kterých musíme v následujících 14 dnech pracovat. Zápasy proti slabším celkům jsme zvládli urvat silou, dobrou fyzickou připravenosti a střeleckou převahou. S těmi týmy, které chceme v sezóně porážet, jsme padli. 

Nejlepší z prohraných zápasů byl ten se Spartou, kdy jsme se vrátili zpátky do zápasu ze stavu 0:2 a hráli jsme opravdu dobře. Sparta nás nakonec zlomila kvalitním zakončením, které nás dlouhodobě trápí. Zápasy, které nás mrzí, jsou ty s brněnskými týmy. Bulldogs jsme měli porazit. Předváděli jsme solidní hru, herní převaha však ztroskotala na kvalitě zakončení, vždyť jsme na brankáře vyslali 34 střel! 22 z nich bohužel skončilo za bránou nebo na bloku soupeře. Utkání s druhým brněnským celkem Gullivers už nebylo tak vydařené. Soupeř byl aktivnější, měl lepší pohyb, který nám činil velké problémy. Hráli jsme málo na míčku, neustále pod tlakem. S tím jsme se nedokázali vypořádat. Závěrečná power play jen dokumentovala naši bezzubost v zakončení i ustrašenost v rozhodování. 

Pozitivní moment je to, že z týmu je cítit odhodlání se z nepovedeného turnaje poučit, ochota pracovat na zlepšení i hlad po úspěchu. Následující měsíc ukáže, jak silný tým máme a naznačí naše možnosti do juniorské sezony. Závěrečné 10. místo na Salming cupu je zklamáním, ale zároveň silným odrazovým můstkem do další práce.“